Bağlantının Bedelleri Veri Sömürgeciliği Tartışmalarına Bir Giriş

Bağlantının Bedelleri Veri Sömürgeciliği Tartışmalarına Bir Giriş

Barlas / Mejias ailesi Türk kitap pazarını ele geçiriyordu!

Okumak, araştırmak ve yazmak ailece önem verdiğimiz ve tutkulu olduğumuz bir konu. Kitaplarımızın birer birer Türkçeye çevrilmesi ve sizlerle buluşması ise oldukça heyecan verici. Ailemizin değerli üyesi Ulises A. Mejias’ın da bir parçası olduğu ve NotaBene Yayınları’ndan çıkan “Bağlantının Bedelleri Veri Sömürgeciliği Tartışmalarına Bir Giriş” isimli kitabı da artık Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Yayınlanmış yayınlanmamış tüm kitaplarımın ilk okuyucularından biri olan Ulises A. Mejias’a vermiş olduğu destek, cesaret ve ilham için teşekkür ederim.

Demir Barlas

“Sömürgecilik sıklıkla geçmişte kalmış bir şey olarak algılanıyor ancak Bağlantının Bedelleri, toprağın, bedenlerin ve doğal kaynakların tarihsel olarak temellük edilme biçiminin, bu yeni “veri çağı”na da aksettirildiğini gösteriyor. Akıllı telefon uygulamaları, platformlar ve akıllı nesneler, yaşamlarımızı farklı şekillerde yakalayıp verilere dönüştürüyorlar ve ardından kapitalist işletmelerin açgözlülüğünü besleyen enformasyonlar olarak çıkarılan bu veriler bize geri satılıyorlar. Bu kitapta yazarlar, bu yeni sömürgecilik biçiminin küresel olarak ortaya çıkan yeni bir sosyal düzenin habercisi olduğunu ve buna kuvvetli bir biçimde karşı çıkılması gerektiğini savunuyorlar. Hâlihazırda tolere edilen veya yeterince dikkate alınmayan gözetimin endişe verici derecesi ile karşı karşıya kalarak, interneti sömürgecilikten kurtarmak ve bağlantı kurma arzumuzu özgürleştirmek için heyecan verici bir çağrı sunuyorlar. “Nick Couldry ve Ulises A. Mejias dijitalin derinliklerine inerek mekânlarını, katmanlarını, mevzilerini araştırıyor. Yol gösterici çabalarından biri, bu dijital kapasiteyi oyunda tutmanın fiilen nelere mal olacağına ilişkindir. Akıbeti masum değildir: Bazı açılardan maden çıkarma sektörüne daha yakındır ve bu da varlığı için ödediğimiz bir bedel olduğu anlamına gelir.”

Tags Siyaset